Elimar Pigeon Services Home Page
only search Elimar Pigeon Portal
An Elimar Preferred Supplier An Elimar Preferred Supplier An Elimar Preferred Supplier An Elimar Preferred Supplier An Elimar Preferred Supplier
An Elimar Preferred Supplier An Elimar Preferred Supplier Elimar Pigeon Services Home Page An Elimar Preferred Supplier An Elimar Preferred Supplier
Elimar On-Line Shop
 

 

NIPA & AROUND

BY ADIE

BEST TALBENNY RACE EVER!  

The best Talbenny race ever was the order of the day when talking to fanciers around the country, the birds returning thick and fast as if they were on a training toss. As like last week the NIPA leading pigeons are spread out around the country with very good velocities popping up all over different areas of the province, surprisingly even good velocities over in the Eastern side of the country, many finding that strange but with the Easterly winds we have been having over the last few weeks and with relatively little to no wind yesterday it became course of habit for a lot of the leading batches. This is very encouraging to see and can only be a positive result for the pigeon scene in Ireland, with the prizes spread out rather than any one certain area dominating weekly.

For the likes of myself this is a nightmare of a week with so many races all taking place within a matter of days, I will and have been previously congratulated on getting the news to print when it is as fresh as possible, so if any results reach me later than 9.00am on a Monday there is a chance they won’t make it to the weeklies but we do endeavour to have them included in our weekly reports on www.pigeonnetwork.com. These columns are normally available to read on-line around 10am on a Tuesday morning under the Homers Odyssey banner. This weekend has seen over 200 Club results entered on the pigeonnetwork site with 13,768 individual visitors logging on during the course of Saturday alone and with only around 4,000 - 5,000 fanciers in Ireland it just shows how much interest the Irish pigeon scene has around the world.

Prior to the weekend's racing the NIPA members had pigeons liberated in Rosscarbery, Co.Cork on Tuesday morning at 9.15am in a South West Wind competing for the Yearling Cock and Hens National. As I type this report on Sunday afternoon I can confirm that Malachy and Mark Maguire of Newry & District HPS have topped the Yearling Hens National with Edmond & Norman McGimpsey of Newtownards coming out on top in the Yearling Cocks event. M Maguire & Son timed their Blue Yearling hen now named “Blue Gem” at 13.11pm flying 211 miles into Newry, I have attempted as always to make contact with all the winners and called with Malachy on Saturday morning to handle this National winning hen, what a super pigeon she is, apple shaped short on herself but very tight and broad upfront. A class handling article, with the smallness and shortness of her frame it wasn’t surprising to hear that she is from a pair of Wily Jacob birds purchased from the Oroory Hill Stud of Gerald Delaney. Gerald has something like 600 direct Wily Jacob pigeons at stock and boy when this man raced he was unstoppable, but over the last few years he has concentrated more on the stock end of things, the Grand-parents of the Maguire’s National winner are two excellent racers for Gerald between them they have an awesome portfolio of success with countless positions in the top ten of Opens both in NIPA and National competition. I have pencilled in with Gerald for a loft profile when I will enlighten you the fancy about this class fancier and stock man, but you can be rest assured that the winning pigeons responsible for this National winning hen were probably at their time of racing the best pigeons flying up Ireland, as Gerald stated the Wily Jacob pigeons on a even good flying day up Ireland from any distance will be very hard to compete against and results over the years have proved this.  

Edmond & Norman McGimpsey timed their Widowhood cock at 13.54pm flying 251 miles into Newtownards this is a class pigeon also he was 10 yards in front of the Yearling Hens National winner of Maguires. Dam of the McGimpsey Brothers pigeon was bred by Jeff Greenaway consisting of 50% Van Reet and 50% Soontjen Bloodlines. The Dam is a half sister of Jeff’s own National winner and also contains the lines of Frank Sheadders ‘601’. Sire is from Mike Lycett a pigeon by the name of “Mansell” who is a nest brother of Mike’s Champion “Pale Rider” So not surprising that bloodlines like this have produced a National winner.   NIPA Rosscarbery Yearling National Results from the Centres   Portavogie Centre:   Yearling Cocks  McGimpsey Bros Ards 1583, W & N Cully Portavogie 1549, Foulis & Gill Dunedin 1525, S Regan Cloughey 1501, McGimpsey Bros 1497.   Yearling Hens  J Orr & Son Millisle 1512, W & N Cully Portavogie 1502, J & J Hollinger Millisle 1495, K Ambrose Portavogie 1494, Foulis & Gill Dunedin 1468.   Cullybackey Centre:   Yearling Cocks  Surgenor Bros Kells 1557, G Connolly Broughshane 1510, A Purvis Broughshane 1503, A Purvis 1502, Russell Bros Cullybackey 1495, A McBride Harryville 1490.   Yearling Hens  R H Clements Harryville 1531, Balmer Young & Son 1512, Surgenor Bros Kells 1499, G Connolly Broughshane 1497, G Connolly 1496, J Millar & Son Harryville 1475.   Loughgall Centre:   Yearling Cocks !!P Boyd 1573, Ron Williamson 1570, M Robinson 1545, G Buckley & Son 1541, Ron Williamson 1525, Ron Williamson 1509, S Corrigan 1504, G Buckley & Son 1497, R Williamson 1497, P & P Kelly 1493.   Yearling Hens!! N Weir 1555, Ron Williamson 1550, R Williamson 1550, M Robinson 1539, N Weir 1531, P Boyd 1529, Ron Williamson 1514, G Buckley & Son 1507, R Parkes & Son 1490, R Parkes & Son 1489.   Coalisland Centre:   Yearling Cocks !! M McPhillips 1511.4, M McPhillips 1511.2, G Stringer 1501.3, H McLaughlin 1501.2, V Thom,1490, H McLaughlin 1480, K Carolan 1460, M+R Hamilton 1454, B McConnell 1430, V Thom 1429.   Yearling Hens !! K Carolan 1525, V Thom 1513, H McLaughlin 1505, Spiers+Campbell 1502, M McPhillips 1470, Marshall + Harkness 1467, R Corey 1466, K Murphy 1457, M+R Hamilton 1436.   Coleraine Centre:   Yearling Cocks  A & M Boyle Ballymoney 1545, W Blair Ballymoney 1919, T McCrudden Coleraine & Co Derry 1519, D & G McMullan Ballymoney 1502, A & M Boyle 1500, A & M Boyle 1485.   Yearling Hens  Diamond Bros Coleraine Prem 1525, Diamond Bros 1500, G Donaghy Son & Grandson Windsor Soc 1493, R J Elliott Ballymoney 1482, A & M Boyle 1477.   Dromore Centre:   Yearling Cocks  M & F Russell West End 1574, Hutchinson Bros ashfield 1569, J Vage Dromore 1566, P & J Boal Dromore 1551, Brown & Shaw Dromore 1549.   Yearling Hens  B & M McCorriston Dromore 1548, Brown & Shaw Dromore 1527, C Shaw Dromore 1438, Russell Bros Dromara 1429.   NIPA Sect B Cocks  Surgenor Bros Kells 1557, A & M Boyle Ballymoney 1545, W Blair Ballymoney 1519. NIPA Sect B Hens  R H Clements Harryville 1531, Balmer Young & Sons Ahoghill 1512, McDonald & Wilkinson Chimney Corner 1501.   Club Results from Rosscarbery Cocks & Hens National   NIPA Section A & A West   Coleraine Premier HPS Hens – Diamond Bros 1526, Diamond Bros 1500, J L Madden 1473, Diamond Bros 1471, P O’Connor 1463.   Coleraine Premier HPS Cocks – J L Madden 1471, P O’Connor 1464, J L Madden 1463, Nevin Bros 1463, Diamond Bros 1458.   Coalisland HPS Hens – K Carolan 1525, H McLaughlin 1505, M McPhillips 1470, R Corey 1466, K Murphy 1457, M & R Hamilton 1436, M & R Hamilton 1409, K
Carolan 1406, K Murphy 1378, G Stringer 1341.   Coalisland HPS Cocks – M McPhillips 1511, M McPhillips 1511, G Stringer 1501, H McLaughlin 1501, H McLaughlin 1480, K Carolan 1460, M & R Hamilton 1454, R Corey 1427, M McLaughlin 1425, H McLaughlin 1420.   Cookstown Social HPS Hens – V Thom 1513, Speirs & Campbell 1502, Marshall & Harkness 1467, V Thom 1428, Marshall & Harkness 1427, B & S McConnell 1362.   Cookstown Social HPS Cocks – V Thom 1490, B & S McConnell 1430, V Thom 1429, B & S McConnell 1427, Speirs & Campbell 1386, Marshall & Harkness 1326.   Omagh & District HPS Cocks – A Hall 1455.   NIPA Section B   Ballymoney & District HPS Cocks – A & M Boyle 1545, W Blair 1519, D & G McMullen 1502, A & M Boyle 1500, A & M Boyle 1485, J Connolly 1460, A & R McAuley 1460, A & R McAuley 1460, A & M Boyle 1443, D & H Stuart 1436.   Ballymoney & District HPS Hens – R J Elliott 1483, A & M Boyle 1477, A & M Boyle 1464, A & R McAuley 1455, D & G McMullen 1447, D & H Stuart 1433, D Dixon 1419, D & H Stuart 1418, A & M Boyle 1417, D Dixon 1417.   Dervock HPS Cocks – A & M Boyle 1545, D & G McMullan 1502, A & M Boyle 1500, A & M Boyle 1485, A & M Boyle 1443, D & H Stuart 1436, A & M Boyle 1436, D & H Stuart 1402, D & G McMullan 1372, D & H Stuart 1361   Dervock HPS Hens – A & M Boyle 1477, A & M Boyle 1464, D & G McMullan 1447, D & H Stuart 1433, D & H Stuart 1418, A & M Boyle 1417, D & H Stuart 1409.   Ballymoney West Combine Cocks – Willie Blair 1519, L Neill 1403, R J Elliott 1320.   Ballymoney West Combine Hens – R J Elliott 1483, Willie Blair 1337.   Crumlin & District HPS Cocks – G F Lindsay 1512, Fleming Bros 1500, Fleming Bros 1482, G F Lindsay 1465, Fleming Bros 1449.   Crumlin & District HPS Hens – G F Lindsay 1455, G F Lindsay 1455, Fleming Bros 1455, Fleming Bros 1446.   Broughshane & District HPS Cocks – G Connolly 1510, A Purvis 1503, A Purvis 1502, J & N Simpson 1479.   Broughshane & District HPS Hens – G Connolly 1497, G Connolly 1496.   Ballymena & District HPS Cocks – W & J Smyth 1486, W & J Smyth 1463, Richmond Bros 1412, Richmond Bros 1357, Richmond Bros 1299, Blair & Rankin 1229.   Ballymena & District HPS Hens – Richmond Bros 1464, Richmond Bros 1448, Blair & Rankin 1389, Richmond Bros 1336.   Rasharkin & District HPS Cocks – Milliken & Barkley 1413, L Davidson 1254.   Rasharkin & District HPS Hens – H Cubbitt 1449, H Cubbitt 1371, Milliken & Barkley 1358, Steele & Barkley 1263, Milliken & Barkley 1102.   NIPA Section C   Eastway HPS Cocks – M & A Phearson 1574, Whiteside Bros 1555, R Francey & Son 1549, G McKenna 1548, M & A Phearson 1539, Whiteside Bros 1529.   Eastway HPS Hens – R Francey 1559, R Francey & Son 1527, R Francey & Son 1522, G McKenna 1498, Grattan Bros 1479, Whiteside Bros 1476.   Larne & District Cocks – R Mills & Son 1554, Marshall & Wilson 1533, R Mills & Son 1502, R Mills & Son 1468, R Glass 1437, B McCammon 1335.   Larne & District Hens – R Glass 1420, A & T Brown 1381, S & W Gray 1379, Marshall & Wilson 1345, D Donnelly & Partners 1141.   NIPA Section D   Dromore HPS Cocks – J Vage & Son 1566, P & J Boal 1551, B & A Brown & W & A Shaw 1549, J Vage & Son 1533, B & A Brown & W & A Shaw 1518, J Vage & Son 1506, B & M McCorriston 1487, P & J Boal 1481, P & J Boal 1466, P & J Boal 1463.   Dromore HPS Hens – B & M McCorrsiton 1548, B & A Brown & W & A Shaw 1527, B & M McCorrsiton 1438, B & A Brown & W & A Shaw 1402.   Lisburn & District Yearling Nat Result – L Magee & Son 1542, McKibben & Magee 1471, L Magee & Son 1451, L Magee 1444, H Mackin & Son 1441, G McMullan 1411, G McMullan 1409, L Magee & Son 1302.   Glenavy & District HPS Hens – D & M Lilly & Withers 1527, D & M Lilly & Withers 1526, D & M Shimmons 1493, G S Owens 1481, G Parker & Son 1480, D & M Lilly & Withers 1474, G Parker & Son 1460, D & M Shimmons 1435, G S Owens 1420, D & M Shimmons 1234.   Glenavy & District HPS Cocks – D & M Lilly & Withers 1517, D & M Lilly & Withers 1453, G Parker & Son 1444, G S Owens 1397, G Parker & Son 1357, D Harbinson 1313.   NIPA Section E   Edgarstown HPS Cocks – E Matchett & Sons 1538, E Matchett & Sons 1538, J Parr 1523, E Matchett & Sons 1493, H Parr 1491, M Hughes 1484.   Edgarstown HPS Hens – J Parr 1459, R & J McCracken 1456, J Parr 1335, E Matchett & Sons 1238, J Parr 1194.   Gilford & District Yearling Nat Result – T Greenaway 1535, G O’Dowd 1518, S S Cairns 1507, D Campbell & Daughter 1501, T Greenaway 1496, S S Cairns 1496, S S Cairns 1468, D Campbell & Daughter 1453.   The Orchard Combine Hens – N Weir 1555, N Weir 1531, R Parkes & Son 1490, R Parkes & Son 1489, E Murtagh & Sons 1477, N Weir 1468, Sam Corrigan 1468, Sonya Beattie 1446, E Grew 1424, P Grew 1423.   The Orchard Combine Cocks – Muldrew & Cummings 1529, Sam Corrigan 1504, B & A Beattie & Son 1479, R Parkes & Son 1477, Muldrew & Cummings 1475, E Grew 1464, Sonya Beattie 1464, Cooney Brothers 1458, Brendan Corley 1450, A Geraghty 1448. Wilton Cross Cocks – M Wilkinson 1517, G Douglas 1503, D & B Lyness 1497, M Rice 1441.   Wilton Cross Hens – G Douglas 1465, D & B Lyness 1452, G Douglas 1435.   Charlemont HPS Cocks – B & A Beattie & Son 1479, E Grew 1464, Sonya Beattie 1464, Sonya Beattie 1396, E Grew 1389, E Grew 1222.   Charlemont HPS Hens – Sonya Beattie 1446, E Grew 1424, P Grew 1423, E Grew 1307.   NIPA Section G   Newry & District HPS Yearling result – M Maguire & Son 1573, J F McCabe 1540, J F McCabe 1502, B Woods & Son 1440, K Byrne & Sons 1423, J F McCabe 1405, M Maguire & Son 1401, M Maguire & Son 1398, R McKelvey 1374, J F McCabe 1370.   Millvale Inv Hens – Malachy Maguire & Son 1573, Aiden Curran 1556, Pat McAteer & Son 1495.   Millvale Inv Cocks – Pat McAteer & Son 1500, John Power 1469, Malachy Maguire & Son 1401, Malachy Maguire & Son 1398.  

The NIPA were on Saturday both in Talbenny in South Wales and also had a convoy in Fermoy for a come back affair, Secretary Fred Russell had to issue a statement last week through the NIPA website to state that this race from Fermoy was actually taking place, contrary to press reports, it didn’t effect the turn-out and I have subsequently checked all recent material published in all publications and haven’t come across anything published in regards to the Fermoy race being anything other than taking place, rumours are a wonderful thing in the pigeon game.   Both convoys were liberated at 9.00am in a varying wind with excellent returns enjoyed from both race points. Early indications based on all the results I have at hand show that Willie Neill of Annaghmore could very well have the Open winner from Talbenny on a Velocity of 1398ypm. Speaking with loft manager Gerald on Sunday evening he was telling me that the Blue W/F Yearling Cock was timed at 13.06pm flying 195 miles into Annaghmore, this pigeon is one of a batch of 12 Wily Jacob’s purchased from Gerald Delaney last year, (what a week for top stock man Gerald Delaney could be a Open winner and National winner in one week from his Wily Jacobs Stock). This is turning out to be a very successful race point for the Willie Neill set up, as the loft topped the NIPA Open on the 3rd race from Talbenny in 2007, they won the Talbenny Y/B National in 2002 and the same race again in 2006 with the 2002 winner breeding the 2006 National winner. Lets hope this makes it the fourth Open success from Talbenny for the Willie Neill set up and praise must be extended to the excellent work by Gerald who has them going well.  

NIPA Talbenny (2) Results and minor reports.  

Section A & A West Club Results
Coleraine Premier – J L Madden 1385, P O’Connor 1370, P O’Connor 1353, P O’Connor 1347, Diamond Bros 1340.   Coalisland & District HPS 13/173 – M & R Hamilton 1380, K Murphy 1369, M & R Hamilton 1361, M McPhillips 1356, M McPhillips 1349, W Bleeks & Son 1348, M & R Hamilton 1346, M McPhillips 1343, K Carolan 1339, K Murphy 1336.   Castledawson HPS 6/92 – M Lynn 1371, S K Watson 1342, T Leacock & Son 1313, T Leacock & Son 1307, T Leacock & Son 1304, T Leacock & Son 1300.   Coleraine & Co Derry – T McCrudden 1363, K McAuley 1353, T McCrudden 1338, T McCrudden 1336. Well done to Terrance timing the same hen as last week.   Cookstown Social 9/140 – D Abbott 1362, D Abbott 1353, D Abbott 1350, G Marshall 1349, Marshall & Harkness 1343, V Thom 1341, D Abbott 1331, K Morton & Sons 1330, K Morton & Sons 1329, J Campbell 1328.   Windsor Social HPS – K Glass 1348, G Donaghy & Son & G/Son 1343, G Donaghy & Son & G/Son 1339, G Donaghy & Son & G/Son 1337, Horner & Scott 1335, K Glass 1335, K Glass 1323, W Henry 1311, R & J Parke 1305, W Henry 1304.   Omagh & District HPS – A Kelly 1328, A Kelly 1322, A Kelly 1259, A Kelly 1256, J McGlade 1243, A Hall 1225.   Strabane RPC 8/36 – Quinn & Harper 1262, Quinn & Harper 1228, Quinn & Harper 1197, B Gamble 1059, Quinn & Harper 1017, T McBride 921.   Limavaddy HPS 7/45 – H Crawford 1248, R McIlmoyle 1237, H Crawford 1235, J McCool 1228, J McCool 1221, R McIlmoyle 1214.   Londonderry RPS 7/42 – P McLaughlin 1242, A Funston 1237, R Gallagher 1189, I Wylie 1148, T Cassidy 1080, I Wylie 1078, P McLaughlin 1049, T Cassidy 998, I Wylie 995, I Wylie 987.  

Section B Report and Results

It was super racing last Saturday when the NIPA birds were competing from Talbenny in South Wales for the second time and also in Fermoy County Cork, both convoys released at 9.00am. The best birds in the Talbenny race were timed by D & H Stuart of Ballymoney to lift the NIPA Sect B doing velocity 1388 and a decimal point ahead of Davy Jackson & Son from New Antrim who will take 1st Mid Antrim Combine. Young Gary Gibson won both races in Cullybackey and will take 1st Mid Antrim Combine from Fermoy with his bird that had already won from Rosscarbery.

Arrangements for race marking the Mallow 5 Bird is that the entries and club cheques will be collected at Cullybackey on Thursday 12th June between 8.30pm and 9.30pm. Race marking at Cullybackey on Friday 13th June between 4.30pm and 6.30pm.

The Mid Antrim Combine result in Talbenny (2) for the Knock-Out part of the Champions League is R H Clements (Harryville) 1376 v Young McManus & Sons (Ahoghill) 1348, D Houston & Son (Broughshane) 1311.63 v Surgenor Bros (Kells) 1311.53, J & N Simpson (Broughshane)1317 v H Boyd (Kells) 1336 and A McBride (Harryville) 1325 v Milliken & Barkley (Rasharkin) 1334. Both Roy Clements and Paddy McManus won their respective clubs, Roy had the top velocity. Davy Houston was 3rd Club Broughshane and just pipped Jeff Surgenor who was 3rd Kells in a decimal point finish. Johnny Simpson and Harry Boyd both won their respective clubs, Harry Boyd had the best velocity. Finally Allen McBride 7th Club Harryville lost out to Milliken & Barkley who had 1st Rasharkin & Dist and have emerged as the Dark Horses. The Semi Final matches for Bude this weekend are R H Clements (Harryville) v D Houston & Son (Broughshane) and Harry Boyd (Kells) v Milliken & Barkley (Rasharkin).   Birds will be race marked in Lisburn tomorrow for the big INFC Yearling Nat due to be flown from Sennen Cove on Wednesday. A big entry is expected and members are asked to be on time, next week we will feature the top winners.  

Mid Antrim Combine Talbenny (2) 103/1,128 – D Jackson & Son New Antrim 1388, D Dixon Rasharkin 1385, G Gibson Cullybackey 1382, J Devlin Ballymena 1380, R H Clements Harryville 1376, R H Clements 1375, Russell Bros Cullybackey 1371, J Millar & Son Harryville 1371, B Herbinson Cullybackey 1364, R H Clements 1356, D Dixon 1353, Glass Son & Weir Cullybackey 1349, Young McManus & Sons Ahoghill 1348, D Dixon 1346, D Dixon 1345, Russell Bros Cullybackey 1343, W Greer Ahoghill 1342, A Darragh Cullybackey 1340, M/M F Clarke New Antrim 1339, G Dickey Ahoghill 1338, Houston Bros Randalstown 1337, Russell Bros 1337, H Boyd Kells 1336, C Young Ahoghill 1335, J & C Letters Harryville 1335, J Balmer Ahoghill 1334, S Millar Randalstown 1334, Milliken & Barkley Rasharkin 1334, D Robinson & Son Cullybackey 1333, Des Robinson Cullybackey 1333, D Logan Randalstown 1331, D Robinson & Son 1328, H Boyd Randalstown 1326, Young McManus & Sons 1326, Wray & McFadden Harryville 1325, A McBride Harryville 1325, Young McManus & Sons 1324, S Millar 1324, D Robinson & Son 1324, S Steele Cullybackey 1321, T & G Balmer Ahoghill 1320, Houston Bros 1320, A Darragh 1319, Wray & McFadden 1318, McFarlane & Agnew Kells 1318, G Barr Ballymena 1318, Young McManus & Sons 1318, A & N Young Ahoghill 1318, H Cubitt Rasharkin 1317, J & N Simpson Broughshane 1317.   NIPA Sect B Clubs Talbenny (2)   New Antrim Amalgamated 8/102 – D Jackson & Son 1388, M/M F Clarke 1339, 1305, D Jackson & Son 1304, C McDowell 1297, McFall & McManus 1252, T Picken & Son 1235, C Magill 1234, 1234.   Ballymoney HPS 21/234 – D & H Stuart 1388, D Dixon 1385, A & R McAuley 1362, D Dixon 1353, R J Elliott 1352, J Walker 1350, A & R McAuley 1349, D Dixon 1346, 1345, Wilson Son & McGarry 1343, 1341, W Blair 1336.   Dervock IPS 7/85 – D & H Stuart 1388, D Devenney 1334, D & H Stuart 1328, A & M Boyle 1318, D & H Stuart 1314, 1313, A & M Boyle 1303, D & H Stuart 1286, W & L McCaw 1280, S Laverty 1275.   Cullybackey HPS 18/159 – G Gibson 1382, Russell Bros 1371, B Herbinson 1364, Glass Son & Weir 1349, Russell Bros 1343, A Darragh 1340, Russell Bros 1337, D Robinson & Son 1333, Des Robinson 1333, D Robinson & Son 1328, 1324, S Steele 1321.   Ballymena & District 10/95 – J Devlin 1380, G Barr 1318, B O’Rawe 1310, M Graham 1305, G Barr 1304, W & J Smyth 1301, J Harris 1299, Smyth Bros 1292, Richmond Bros 1291, J Devlin 1288.   Harryville HPS 11/119 – R H Clements 1376, 1375, J Millar & Son 1371, R H Clements 1356, J & C Letters 1335, Wray & McFadden 1325, A McBride 1325, Wray & McFadden 1318, J Millar & Son 1312, Wray & McFadden 1310.   Muckamore HPS 15/235 – G Magill 1354, J Sinton 1323, M/M R Magill 1319, N Lusty 1317, D J Thompson 1317, J White 1307, 1303, A Mitchell & Son 1302.   Ballymoney West Combine 7/61 – R J Elliott 1352, W Blair 1336, D Laverty 1304, D Gage 1295, A Hill 1272, J McErlean & Son 1262, L Neill 991.   Bushmills Invitation – K Glass 1348, Horner & Scott 1335, K Glass 1335, T & J McDonald 1331, K Glass 1323.   Ahoghill Flying Club 14/197 – Young McManus & Sons 1348, W Greer 1342, G Dickey 1338, C Young 1335, J Balmer 1334, Young McManus & Sons 1326, 1324, T & G Balmer 1320, Young McManus & Sons 1318, A & N Young 1318. Brooke Supplies 2 Bird Club - G Dickey 1338, C Young 1335.   Randalstown HPS 10/159 – Houston Bros 1337, S Millar 1334, D Logan 1331, H Boyd 1326, S Millar 1324, Houston Bros 1320, J Millar 1310.   Kells & District 13/122 – H Boyd 1336, McFarlane & Agnew 1318, Surgenor Bros 1311, B Swann & Son 1308, H Boyd 1306, Gregg Bros 1304, Surgenor Bros 1303, McFarlane & Agnew 1299. Gold Minute (43) won by Brian Swann.   Rasharkin & District 12/91 – Milliken & Barkley 1334, H Cubitt 1317, J Lennox 1303, J & M Milliken 1297, Milliken & Barkley 1297, J & M Milliken 1295, H Cubitt 1289, L Davidson 1287. D Dixon – 1385, 1353, 1346, 1345. Nom won by J Lennox. Race sponsored by Base Scaffolding (Ballymoney).   Glenarm & District HPS 9/93 – O O’Neill & Sons 1333, R Robinson & Son 1328, G McWhirter 1320, G McWhirter 1316, G McWhirter 1298, O O’Neill & Sons 1287, Thompson Bros 1283, Thompson Bros 1273, G McWhirter 1272, O O’Neill & Sons 1269.   Crumlin & District 12/126 – G Grant 1325 ABC, SS & DTW, J Lowry 1320, J & A Galloway 1318, 1305, 1295, Fleming Bros 1293, J & A Galloway 1284, J & N Lamb 1270, K Galloway 1268, N & B Uprichard 1249.   Broughshane & District 7/84 – J & N Simpson 1317, 1313, D Houston & Son 1311, H Smyth & Son 1300, G & A Eagleson 1279, G Connolly 1277, 1271, Mrs M Smyth 1266.   Section C Club Results   Doagh & District HPS 16/176 – Mr & Mrs D Suitters 1344, J A Wilson & Sons 1309, A & N Lewis 1307, J & A Wilson & Sons 1303, F Simpson 1298, S & A Leitch 1294, T Lormier 1294, W Cowan 1289, W Cleland 1286, J Blair 1281.   Ligoniel & District HPS 29/294 – McMurry & Anderson 1340, McMurry & Anderson 1332, Gregg Bros & McCandless 1328, W Campbell 1326, W Gilmore 1324, L & N McClurkin 1322, G & M Atcheson 1306, L & D McClurken 1302, McMurry & Anderson 1300, Bingham & Seaton 1298.   Eastway HPS 11/200 – Grattan Bros 1331, Whiteside Bros 1330, G McKenna 1306, M & T Griffith 1304, R Francey & Son 1296, J Dawson & Son 1284.   Ballynure & District HPS 6/74 – Magill & Rea 1331, Davidson & McIlroy 1277, Magill & Rea 1276, Magill & Rea 1267.   Kingsmoss HPS 12/170 – Cully & Cosby 1328, R McMeekin 1328, P R Wilson 1309, T Lillie 1307, J Graham 1307, D J Connor 1305, R McMeekin 1301, D J Connor 1288, W Gault & Son 1281, Connor Bros 1278.   Larne & District HPS 38/362 – Marshall & Wilson 1326, Beggs & Hall 1323, B McCammon 1322, A S McNaughten 1317, Marshall & Wilson 1315, Beggs & Hall 1314, R Mills & Son 1310, Beggs & Hall 1309, Marshall & Wilson 1308, Beggs & Hall 1300.   Ballycarry & District HPS 8/111 – B McCammon 1322, N Arthurs 1294, B McCammon 1277, B McCammon 1264, M Delaney 1263, J C Reid 1263, M Delaney 1255, Arthurs & George 1254, J C Reid 1249, B McCammon 1248.   Glengormley & District HPS – G & M Atcheson 1306, D & J Campbell & Bigger 1300, D & J Campbell & Bigger 1291, G Kincaid & Sons & Daughter 1285, G & C Lowry 1271, G & M Atcheson 1268, G & C Lowry 1251, G Kincaid & Sons & Daughter 1244.   Carrick Social HPS 25/274 – Mr & Mrs Robinson 1303, Mr & Mrs Robinson 1303, Mr & Mrs Robinson 1289, D & J Armstrong & Son 1284, D & J Armstrong & Son 1282, E Gilliland 1281, E Gilliland 1271, D & J Armstrong & Son 1261, T Peel 1255, J McAllistar 1251.   Carrick & District HPS 19/189 – D & J Armstrong & Son 1284, D & J Armstrong & Son 1282, S Beattie & Daughter 1275, Mr & Mrs R Reid 1272, D Elliott & Grandson 1267, Elliott Bros 1265, D & J Armstrong & Son 1261, W Degnan T McKee 1259, S Beattie & Daughter 1256, W Degnan & T McKee 1250.   Section D Club Results   Colin HPS – J Gregory & Sons 1345, J Gregory & Sons 1325, Mr & Mrs G Braniff 1322, J Gregory & Sons 1318, D McParland 1302, J Fusco & Son 1284, Mr & Mrs G Braniff 1284, Mr & Mrs G Braniff 1276, Mr & Mrs P Braniff 1275.

Very Well Done to the Gregory Boys who yet again look very good for the Section Diploma this Dark Cheq Yearling hen was timed at 13.20 pm flying 198 miles, this wee hen already has a 1st and 2nd Club to her name already this season and is bred down from a full brother and sister to the pigeons that bred the double section winner for the Gregory’s.   Dromore & District HPS 9/128 – P & J Boal 1340, D & I Edgar 1317, J Vage & Son 1316, N & H Hodgen 1311, P & J Boal 1309, J Kelly & Son 1291, N & H Hodgen 1291, J Kelly & Son 1291, B & M McCorriston 1287, Brown & Burns 1287. Philip and Joe Boal back with a bang, just about the same time as last year this loft found form and went on to win the NIPA Section D Meritiorious Award with "Brother 32" what a loft and family of Wily Van Herck pigeon they have.   Glenavy & District HPS 18/222 – J Courtney 1335, D & M Lilly & Withers 1321, D & M Lilly & Withers 1308, D Coulter 1308, H McKeown 1306, H Mallon & Sons 1295, J Courtney 1294, D & M Shimmons 1293, S McAllistar & Son 1289, D & M Shimmons 1285. James Courtney has completed the double and is showing his true class when it comes to the cross-channel racing, John Withers is racing very consistantly this season.   Lisburn & District HPS 22/300 – Spence Bros 1333, M Laffin 1325, H F Browne 1304, H F Browne 1293, H F Browne 1293, Spence Bros 1291, J Waring & Son 1290, G McMullan 1285, M Laffin 1279, L Magee & Son 1278. Spence Brothers also had a good weekend topping both the Lisburn & District and the Lagan Valley RPC from Talbenny in South Wales.   Dunedin HPS 9/119 – Gregg, Kemp & McBride 1323, Paul McClean 1287, A & J Brown 1261, A & J Brown 1257, A & J Brown 1243, A & J Brown 1243, Paul McClean 1233, A & J Brown 1224, Gregg, Kemp & McBride 1201, Paul McClean 1197. Gregg, Kemp and McBride partnership are back with a bang this week with a good pigeon topping the Club.   Derriaghy HPS 8/144 – I Gibb & Sons 1315, I Kennedy 1304, I Kennedy 1286, R Benson 1279, Belshaw & Anderson 1273, I Kennedy 1269. Ian Gibb and Sons completed the double at Club level during the weekend enjoying success from both Talbenny and Fermoy with the NIPA.   Kingswood HPS 19/180 – D Jackson & Son 1309, R & J Conlane 1296, R & J Conlane 1294, D Jackson & Son 1288, T Plant & Son 1284, D Jackson & Son 1281, E Salmon 1271, J Galbraith & Son (Jnr) 1268, E Salmon 1253, D Jackson & Son 1249.   Largymore Inv HPS 13/167 – Milliken & McCartney 1301, Walker Bros 1290, A Hughes & Son 1283, Walker Bros 1282, A Hughes & Son 1273, A Hughes & Son 1262, B McKeown & Sons 1262, A T & J Houston 1262, A T & J Houston 1260, S Dowds 1252.   Dromara HPS – N Black & Sons 1275, N Black & Sons 1250, Mr & Mrs Stevenson 1230, Russell Bros 1223, Russell Bros 1211, H Silcock 1145.   Section E Club Results   Annaghmore HPS 12/208 – W G Neill 1398, R Telford 1370, M Buckley 1365, R Telford 1362, G Buckley & Son 1359, Calvin & Calvin 1349, W G Neill 1346, R D Calvin 1344, Calvin & Calvin 1343, R D Calvin 1342.   Portadown Inv HPS 10/171 – R & G & G Donaldson 1390, W Cannaway 1345, M Livingstone 1344, A McDonald 1342, R & G & G Donaldson 1339.   Wilton Cross HPS – Toland & Lynch 1388, G Douglas 1348, Toland & Lynch 1338, McCarron Bros 1336, D Carville & Son 1333, D Carville & Son 1326.   Edgarstown HPS – T & A Ford 1378, O Forde 1361, O Forde 1355, BBC 1346, T & A Ford 1345, T & A Ford 1345. Well done to Tommy who is keeping the Ford partnership to the fore.   Armagh HPS 19/206 – E & M Curran 1378, R Parkes & Son 1352, G & A Campbell 1341, E & M Curran 1339, R Parkes & Son 1338, Hawthorne & Prescott 1324, M Shaw 1332, R Parkes & Son 1323, E & M Curran 1316, M Hughes 1314.   Bondhill HPS – R Williamson 1376, 1375, 1375, 1374, M Robinson 1374, R Williamson 1365.   Lurgan Amateur – Metcalfe & Donaldson 1365, G & F Hall 1359, 1330, R Bothwell 1327, D McBride 1327.   Lurgan Social – J Curran 1362, 1329, D & B Lyness 1324, J Douglas & Son 1322, D & B Lyness 1318, Furphy Bros 1316. Four wins for Sean Curran, bred off the Belgium imports.   Loughgall – R Prescott 1361, J Capper 1355, N Weir 1349, 1345, S Corrigan 1338, N Weir 1335.   Charlemont HPS – Sam McConnell 1354, E Grew 1352, Sam McConnell 1340, E Grew 1332, Kieran Shannon 1321, Sam McConnell 1318, Sam McConnell 1316, Patrick O’Neill 1315, P Grew 1313, P Grew 1311.   Monaghan HPS – Cooney Bros 1348, P Coughlin 1345, R Mulligan 1303, B Corley 1284, J Graham 1275, N Johnston 1265. Cooney Bros timed the same 2yo Black C cock racing natural which won from Talbenny the week previous and finished 2nd Comb, 2nd Sect and 2nd Open NIPA. The bird was timed at 1.05pm flying 188 miles.   Moira HPS 12/140 - Turner Bros 1348, Turner Bros 1327, Turner Bros 1325, Turner Bros 1312, G Black 1303, T & G Kennedy 1297.    Markethill HPS – Muldrew & Cummings 1295, R McCracken 1294, Muldrew & Cummings 1272, Muldrew & Cummings 1262.   Orchard Combine – E & M Curran 1378, R Parkes & Son 1352, E Grew 1352, Nelson Weir 1349, Cooney Brothers 1348, Nelson Weir 1345, P Caughlan 1345, G & A Campbell 1341, E Grew 1339, R Parkes & Son 1339.   Section F Club Results   Killyleagh & District HPS – D & C Morrison 1314, J & P Rice 1274, J & R Quinn 1227.   Ards HPS – 13/121 Fulton & Dickson 1296, McGimpsey Bros 1261, W Ennis 1259, Fulton & Dickson 1256, J McClenaghan 1253, Stewart & McCready 1239, W Cleland 1231, J McClenaghan 1225, W Cleland 1214, W Ennis 1208.   Downpatrick HPS – P Lue & Sons 1280, P Lue & Sons 1278, J Crossan 1244, P Lue & Son 1223. Many thanks to Kieran for he results so far.   Comber Central 10/115 – Massey Bros 1262, W Gaffey 1246, P & C Johnston 1246, P & C Johnston 1241, P & C Johnston 1229, W Gaffey 1228, P & C Johnston 1225, P & C Johnston 1189, G Marshall 1173, G Marshall 1165.   Corrigs & District HPS 7/108 – R Shaw 1228, R Shaw 1217, J & R Mills 1160 R McVeigh & Sons 1145, C McManus 1143, R McVeigh & Sons 1135, B Houston 1120, Benson Bros 1115, J & R Mills 1108, Benson Bros 1102.   Kircubbin HPS – Arthurs & Smyth 1227, J Hall & Son 1220, J Hall & Son 1208, J Hall & Son 1205, Arthurs & Ledlie 1200, Arthurs & Smyth 1199.   Section G Club Results   Millvale Inv HPS – Aiden Curran 1384, Harris Walsh & Son 1358, Harris Walsh & Son 1356, Tony Kearns & Son 1350, Tommy Mooney & Son 1321, Harris Walsh & Son 1307, Michael Fagan & Son 1306, Mr & Mrs R & M Mulholland 1305, Pat Doran 1300, Malachy Maguire & Son 1293.   Newry & District HPS 14/127 – R McKelvey 1363, G Hughes 1332, S Curran 1330, L Falloon & Sons 1329, M Maguire & Son 1326, G Hughes 1322, R McKelvey 1305, R McKelvey 1300, G Hughes 1300, M Maguire & Son 1285.   Drumnavaddy HPS – S Ogle 1321, L F & B McGrath 1319, S Ogle 1309, McDowell Bros 1306.   Banbridge Social HPS – G McGrath 1317, E Mallon & Son 1313, E Mallon & Son 1301, C McArdle 1299, C McArdle 1293, M Hanlon, E Mallon & Son, E McAlinden, Mr & Mrs G Mallan.   NIPA Club Results Fermoy   NIPA Section A & West Club Results.   Coalisland & District HPS 12/103 – H McLaughlin 1534, M & R Hamilton 1511, G Stringer 1492, R Corey 1491, K Murphy 1482, K Murphy 1482, M & R Hamilton 1480, W Bleeks & Son 1475, Mr & Mrs Carmore 1473, Mr & Mrs Carmore 1467.   Coleraine Premier – Diamond Bros 1531, Hanson & Harper 1526, Diamond Bros 1522, R Callaghan & Son 1507, J L Madden 1500.   Cookstown Social HPS – B & S McConnell 1530, K Morton & Sons 1504, K Morton & Sons 1503, B & S McConnell 1501, Marshall & Harkness 1499, Marshall & Harkness 1488, B & S McConnell 1485, Marshall & Harkness 1475, Marshall & Harkness 1469, Marshall & Harkness 1469.   Windsor Social HPS 9/81 – Horner & Scott 1523, G Donaghy & Son & G/Son 1492, G Donaghy & Son & G/Son 1486, G Donaghy & Son & G/Son 1478, J Fulton 1474, J Fulton 1450, K Glass 1447, Horner & Scott 1442, J & S Brennan 1410, C Morrow & Son 1409.   Coleraine & Co Derry – T McCrudden 1513, T McCrudden 1505, T McCrudden 1467, R Stewart 1451.   Londonderry RPC 12/86 – L Flanagan 1490, L Flanagan 1483, R Gallagher 1437, N Murray 1417, J & D Kelly 1387, A Funston 1362, J & D Kelly 1362, D Wick 1347, N Murray 1341, P McLaughlin 1331.   Omagh & District HPS – A Hall 1480, T Taggart 1470, A Hall 1463, A Kelly 1435, A Kelly 1403.   Limavaddy HPS 8/42 – R McIlmoyle 1424, R Withrow 1396, R Withrow 1385, R McIlmoyle 1382, J McCool 1373, R Withrow 1339.   Section B Club Results   NIPA Sect A Clubs Fermoy   Windsor Social 9/81 – Horner & Scott 1523, G Donaghy Son & Grandson 1492, 1486, 1478, J Fulton 1474, 1450, K Glass 1447, Horner & Scott 1442, J & S Brennan 1410, C Morrow & Son 1409. A Newton 1289, T Stewart 1243, R & J Parke 1237.   Mid Antrim Combine Fermoy 87/830 – G Gibson Cullybackey 1517, Milliken & Barkley Rasharkin 1511, Young McManus & Sons Ahoghill 1505, D Dixon Rasharkin 1497, A Darragh Cullybackey 1492, R H Clements Harryville 1482, R H Clements 1479, D Houston & Son Broughshane 1478, J & J Greer Cullybackey 1477, M/M F Clarke New Antrim 1476, G McDowell Kells 1475, Richmond Bros Ballymena 1475, H Boyd Kells 1472, H & R McCloy Cullybackey 1470, D Dixon 1470, Reid Bros & McCloy Cullybackey 1468, R H Clements 1468, K & K Kernohan & Sons Harryville 1468, G & A Eagleson Broughshane 1465, A Darragh 1465, H Boyd Kells 1464, G & A Eagleson 1460, Des Robinson Cullybackey 1459, S McKendry Cullybackey 1458, G McDowell 1458, Milliken & Barkley 1457, H Fullerton & Son Kells 1457, J McNeill & Son Randalstown 1457, D Houston & Son 1456, J & M Milliken Rasharkin 1456, G Gibson 1455, B O’Rawe Ballymena 1453, W McIlveen & Son Harryville 1450, J McNaghten & Son Broughshane 1449, M/M F Clarke 1449, H Smyth & Son Broughshane 1449, H Boyd Kells 1448, Surgenor Bros 1448, J Millar & Son Harryville 1448, T & M Morrow Kells 1447.   NIPA Sect B Clubs Fermoy   Bushmills Invitation – Horner & Scott 1523, R Callaghan & Son 1507, J Fulton 1474, 1450.   Cullybackey HPS 18/179 – G Gibson 1517, A Darragh 1492, J & J Greer 1477, H & R McCloy 1470, Reid Bros & McCloy 1468, A Darragh 1465, Des Robinson 1459, S McKendry 1458, G Gibson 1455, J & J Greer 1436, Russell Bros 1428, S Steele 1426.   Ballymoney HPS 12/220 – D & G McMullan 1517, A & M Boyle 1511, A & R McAuley 1503, D Dixon 1497, A & R McAuley 1481, D & G McMullan 1480, W Blair 1472, D Dixon 1470, W & L McCaw 1462, D & H Stuart 1460, L Neill 1460, D & H Stuart 1450.   Dervock IPS 5/119 - D & G McMullan 1517, A & M Boyle 1511, R Callaghan & Son 1507, D & G McMullan 1480, W & L McCaw 1462, D & H Stuart 1460, 1450, R Callaghan & Son 1445, A & M Boyle 1439, W & L McCaw 1400.   Rasharkin & District 11/97 – Milliken & Barkley 1511, 1457, J & M Milliken 1456, H Cubitt 1441, J Lennox 1438, C Tweed 1429, J & M Milliken 1426, L Lennox 1424. D Dixon – 1497, 1470. Race Sponsored by Base Scaffolding (Ballymoney).   Ahoghill Flying Club 7/58 – Young McManus & Sons 1505, 1439, 1436, G Dickey 1426, T & G Balmer 1355, 1352, 1344.   Muckamore HPS 12/245 – T Patterson & Son 1497, J White 1463, A & E Bell 1460, J White 1457, J Sinton 1456, A & E Bell 1452, A Mitchell & Son 1441, G Magill 1440.   Crumlin & District 6/62 – G Grant 1500, 1467, Fleming Bros 1447, 1410, G F Lindsay 1377, J Lowry 1376.   Muckamore   Harryville HPS 11/110 – R H Clements 1482, 1479, 1468, K & K Kernohan & Sons 1468, W McIlveen & Son 1450, J Millar & Son 1448, Wray & McFadden 1445, J Rock 1443, R H Clements 1439, 1437.   Broughshane & Dist 9/68 – D Houston & Son 1478, G & A Eagleson 1465, 1460, D Houston & Son 1456, J McNaghten & Son 1449, H Smyth & Son 1449, 1447, G Connolly 1445.   New Antrim Amalgamated 5/60 – M/M F Clarke 1476, 1449, 1433, D Jackson & Son 1430, 1405, G McStravick 1397.   Kells & District 11/120 – G McDowell 1475, H Boyd 1472, 1464, G McDowell 1458, H Fullerton & Son 1457, H Boyd 1448, Surgenor Bros 1448, T & M Morrow 1447.   Ballymena & District 8/58 – Richmond Bros 1475, B O’Rawe 1453, W & J Smyth 1431, Blair & Rankin 1431, J Devlin 1431, J Harris 1431, Richmond Bros 1420, C Quaite 1416, J Harris 1416, W & J Smyth 1413.   Ballymoney West Combine 4/56 – W Blair 1472, L Neill 1456, R J Elliott 1444, D Gage 1402.   Randalstown 7/80 – J McNeill & Son 1457, Houston Bros 1443, T McMillan 1434, Stewart Bros 1420, G McAllister & Sons 1418, T McMillan 1409, 1396.   Section C Club Results   Eastway HPS 8/125 – M & T Griffith 1512, Whiteside Bros 1508, R Francey & Son 1500, Grattan Bros 1484, M & T Griffith 1471, R Francey & Son 1468.   Ligoniel HPS 31/400 – Gregg Bros & McCandless 1511, Watt & Miskimmon 1503, Watt & Miskimmon 1503, Gregg Bros & McCandless 1500, Bingham & Seaton 1495, G & M Atcheson 1494, McMurry & Anderson 1491, Gregg Bros & McCandless 1490, D Brown 1490, McMurry & Anderson 1489.   Glengormley & District HPS – G & M Atcheson 1494, D & J Campbell & Bigger 1492, D & J Campbell & Bigger 1491, G Kincaid & Son & Daughter 1480, G & M Atcheson 1457, G & C Lowry 1423, T Cairns & Sons 1413, G & C Lowry 1392. Very well done to 92 year old Geordie who is showing the young ones how its done.   Larne & District HPS 11/76 – R Mills & Son 1471, R Mills & Son 1459, S & W Gray 1457, R Mills & Son 1455, A S McNaughten 1447, R Mills & Son 1435, R Mills & Son 1435, G K & I Moxham 1432, R Mills & Son 1432, R Mills & Son 1432.   Section D Club Results   Colin HPS – J Gregory & Sons 1513, T Elliott & Son 1500, J Gregory & Sons 1480, J Gregory & Sons 1478, J Gregory & sons 1477, J Gregory & Son 1475, J Gregory & Sons 1474, D McParland 1417. John Gregory & Sons make it a possible Section Double this weekend in this race they timed their good Widowhood Cock at 12.39 flying 188 miles this cock finished 8th Section Rosscarbery a couple of weeks ago and its Sire finished 4th Section Rosscarbery also.   Dromore & District HPS 8/78 – P & J Boal 1505, P & J Boal 1504, J Kelly & Son 1496, D & I Edgar 1487, Doonan & McGuinness 1474, D & I Edgar 1463, D & I Edgar 1462, D & I Edgar 1462, J Kelly & Son 1458, Doonan & McGuinnes 1457. Philip & Joe Boal crown of an excellent week around the loft, just beat once again for the Section Honours, but with confirmation of The Ulster Federation haven been topped by a bird bred by themselves, surely that will brighten up the dissapointment. Well done and good to see the family of class pigeons back up were they belong.   Lisburn & District HPS 12/300 – M Laffin 1497, A Galloway 1471, W Joss 1463, Spence Bros 1461, Spence Bros 1459, M Laffin 1455, R Topping & Son 1454, R Kirkwood 1444, J Waring & Son 1441, A Galloway 1440.   Dromara HPS – Mr & Mrs Stevenson 1475, McKinstry Bros 1471, Mr & Mrs Stevenson 1452, D McCandless 1438, McKinsrty Bros 1432, Don McCandless 1425.   Derriaghy HPS – I Gibb & Sons 1450, J Campbell 1447, J Campbell 1440, I Gibb & Sons 1432, I Gibb & Sons 1423, I Kennedy 1409.   Dunedin HPS – Tom McConnell & Son 1446, Tom McConnell & Son 1440, Tom McConnell & Son 1437, Tom McConnell & Son 1433, Tom McConnell 1431, Tom McConnell 1422. Well done to Tom who wins the Inland O/B Average within the Club.   Section E Club Results   Orchard Combine – R Parkes & Son 1551, P Grew 1526, N Weir 1520, N Weir 1487, N Weir 1484, E Murtagh & Sons 1483, N Weir 1482, E Grew 1480, E Grew 1479, E Grew 1479.   Charlemont HPS – P Grew 1526, K Shannon 1497, K Shannon 1497, E Grew 1486, E Grew 1479, E Grew 1479, K Shannon 1471, P Grew 1469, K Shannon 1467, P Grew 1460.   Bondhill HPS – R Williamson 1526, R Williamson 1523, R Williamson 1505, R Williamson 1505, R Williamson 1488, R Williamson 1488.   Loughgall HPS – N Weir 1520, N Weir 1484, N Weir 1482, W Corrigan 1473, S Corrigan 1459, 1449.   Monaghan HPS – S O’Brien 1509, B Corley 1487, 1485, P Tierney 1485, J Graham 1484, R Mulligan 1455.   Annaghmore HPS 5/84 – W G Neil 1504, G Buckley & Son 1479, G Buckley & Son 1453, R Telford 1443, M Buckley 1439, R Telford 1438, G Buckley & Son 1434, M Buckley 1430, G Calvin & Son 1428, G Calvin & Sons 1423.   Wilton Cross – G Douglas 1460, G Douglas 1459.   Markethill HPS – David Linden 1418, David Linden 1395, B & P Baird 1395, K & R Black 1387.   Section F Club Results   Ards HPS 11/116 – McGimpsey Bros 1507, McGimpsey Bros 1500, Lecky Bros & Davis 1461, Plunkett, Pollock & Nelson 1457, Lecky Bros & Davis 1453, Plunkett Pollock & Nelson 1450, W Cleland 1448, W Cleland 1443, McGimpsey Bros 1441, McGimpsey Bros 1439.   Downpatrick HPS – J Crossan 1447, J Crossan 1445, A Fleck 1436, Bob Connelly 1433.   Killyleagh & District HPS – B & D Grieves 1432, Syd McLoughlin 1418, Syd McLoughlin 1409.   Section G Club Results Banbridge Social HPS – E Mallon & Son 1515, Mr & Mrs G Mallon 1510, C McArdle & Son 1493, C McArdle & Son 1492, T Lennon 1484, T Lennon 1461, J Beck 1459, E McAlinden 1450, E Mallon & Son. Well done to the Mallon family on topping the Club, a welcome break for Kenny who was starting to worry.   Drumnavaddy HPS – J Smyth & Sons 1510, J Smyth & Sons 1489, J Smyth & Sons 1479, J Smyth & Sons 1478.   Newry & District HPS 10/115 - 1st M Maguire & Son 1486, J F McCabe 1485, J F McCabe 1485, M Maguire & Son 1476, R McKelvey 1476, Ron McKelvey 1476, Ron McKelvey 1471, Ron McKelvey 1471, Ron McKelvey 1469, M Maguire & Son 1469. Millvale Inv HPS – Noel Murtagh 1485, Mr & Mrs R & M Mulholland 1472, J Pearse & Son 1452, Noel Murtagh 1451, Mr & Mrs R & M Mulholland 1449, Aiden Curran 1435, Tommy Mooney & Son 1404, Harris Walsh & Son 1362, Malachy Curtis 1320.

FEDERATION SUCCESS FOR BOYLE

The Ulster Federation birds were back in Talbenny (South Wales) for the second week of the old bird cross channel programme. Before I get down to the nitty, gritty of the results I have some sad news in that Big Paul has resigned as Race Convoyer. Down at the Boucher Road on Thursday night Paul arrived to wave Willie and the Transporter bye, bye with a tear in his eye. We do wish to thank Tony Nolan who agreed to stand in at very short notice. Back now to the results the liberation in Talbenny was at 8.00am into a Lt West to NW wind. Congratulations this week is to Gerard “Tiny Tears” Boyle of the Andersonstown RPC who timed his first arrival at 12.27pm to record velocity 1304. His winner a Blue hen was purchased from the top Dromore loft of P & J Boal and this loft last year bred 1st Open in the East Down Combine. Its down the road to the Grosvenor HPS for 2nd & 3rd Open places won by Frankie toner (The Westrock Wizard) just pipping Joe “Zorro” Ward, both lofts doing velocity 1300. It down to Lisburn for 4th open won by the ever consistent Spence Bros of the Lagan Valley RPC doing 1295, followed by clubmates Dougie Jones & Son on 1289, this loft won earlier. The Laymore Lofts of A & J Jordan of the Grosvenor finish 6th open, also doing velocity 1289. West Belfast winner M Johnston & Sonb finish 7th open on 1289, glad to see Mark hitting the top spot again after a super young bird season in 2007. The Laurel Bank lofts of the high flying Paul & Kathleen McCarthy take the next three places doing 1289, 1288 and 1287, don’t need ETS Paul with trapping like that. They all thought you had gone Big Lad, after drawing a blank last week. Looking down the rest of the results I see J & J Dillon tops the Glen Invitation with Big /Rab Davidson sneaking into the money. D McGuinness & Son top the Alexandra and have three birds placed in the top 6. Tommy Russell takes his first card of the year winning 1st Fortfield and big Patsy Reid has 1st Britannia. Wait for it, Billy Clinton has three positions, personally I thought he was out of pigeons. Any news, winning bird info or photos contact the Official Ulster Federation PO Joe Flood. Tel: (028) 90 225999 or Fax (028) 90 200848.  

Ulster Federation Clubs Talbenny (2)   Andersonstown RPC 8/98 – G Boyle & Son 1304, P Elliott & Son 1258, T O’Reilly 1251, Johnston Bros 1251, P & P McMahon 1250, T O’Reilly 1238.   Grosvenor HPS – F Toner 1300, J Ward & Son 1300, A & J Jordan 1289.7, P & K McCarthy 1289.1, 1288, 1287, S O’Halloran & Son 1286, J Maguire 1283.   Lagan Valley RPC – Spence Bros 1295, D Jones & Sons 1289, B & H Spence 1284, F Taggart & Sons 1278, S McAllister & Son 1275, M Brady 1267.   West Belfast HPS – M Johnston & Son 1289, J Lindores son & Nicolson 1285, E Keyes 1285, M Johnston & Son 1285.   Britannia – P Reid & Son 1287, M Kelly & Son 1274, P Reid & Son 1210, H Clinton & Partners 1191, 1184, 1183.   Glen invitation – J Dillon & Son 1284, P Copeland 1257, R Davidson 1256, J Dillon & son 1250.   Shankill & District – Smyth & Townsley 1283, McAuley Kells & Bowles 1281, J & R Newberry 1279, D Balloch 1279.   Fortfield HPS T & T Russell 1282, P Phillips 1274, M/M Flood 1272, P Phillips 1267, R McCullough 1264, M/M Flood 1263.   Wheatfield HPS – J & D Braniff 1280, B K Mullan & Dunlop 1280, J & D Braniff 1268, D & G Ferguson 1257, 1246, 1245.   Alexandra HPS – D McGuinness & Son 1277, T Lyttle 1277, 1251, M Murphy 1245, D McGuinness & Son 1236, 1230.   South Belfast – R Fear 1275, 1271, 1250, 1246, T G Casement 1216.   East End – F Mudd & Sons 1239, 1235, 1235, H & D J Bell & Sons 1230, F Mudd & Sons 1226, W Willis 1221.   Ulster Fed Prov Top 10 Talbenny (2) – G Boyle & Son Andersonstown 1304, F Toner Grosvenor 1300, J Ward & Son Grosvenor 1300, Spence Bros Lagan Valley 1295, D Jones & Son Lagan Valley 1289, A & J Jordan 1289, M Johnston & Son West Belfast 1289, P & K McCarthy Grosvenor 1289, P & K McCarthy 1288, P & K McCarthy 1287.   Ulster Federation Skibbereen Open 157/1,998 – J & D Braniff Wheatfield 1137, J & D Braniff 1137, J & D Braniff 1121, P Farrelly & Son 1120, J Ward & Son Grosvenor 1119, D Jones & Sons Lagan Valley 1118, J Milliken & son Lagan Valley 1117, J Smyth Sen Grosvenor 1117, Hughes Bros Alexandra 1116, Toner & Conlon Grosvenor 1115, R Fear South Belfast 1113, P & K McCarthy Grosvenor 1112, J Ferrin & Sons Wheatfield 1112, H Jennings & Sons Lagan Valley 1108, L McDonnell Glen Inv 1108, J Rainey East End 1107, A & A Ferran Grosvenor 1106, P & K McCarthy 1106, P & K McCarthy 1103, D & G Ferguson Wheatfield 1102.

EXCELLENT RETURNS ALL ROUND

The East Down combine members also enjoyed racing from a couple of race points on Saturday with a liberations both in Talbenny in South Wales at 8.30am and Pilmore Beach liberating at 8.15am. Once again excellent returns were reported by the membership.   Annsborough Talbenny – Mickey Croskery 1302, P Brown & Son 1263, Mickey Croskery 1259, M Croskery & Son 1251, R J Keown 1249, Mickey Croskery 1245, Bert Knight 1244, Mickey Croskery 1243, Mickey Croskery 1241, Pat Brown 1240.   Drumaness Mills HPS Talbenny – C Lavery 1289, M Flynn 1280, P Burns 1279, C Lavery 1243, P Burns 1226, M Flynn 1224, C Lavery 1222, C Lavery 1216, G Morrison & Daughter 1216, G Morrison & Daughter 1215.   Ballylesson HPS Talbenny – A Cousins & Sons 1280, Mackey & Lockhart 1279, H Ballantyne & Son 1278, K & B McConaghie 1277, C & D Smyth 1277, John Patterson 1277, C & D Smyth 1275, A Cousins & Sons 1274, F Keery 1273, John Patterson 1273.   Ballylesson HPS Pilmore – C & D Smyth 1442, John Patterson 1436, C & D Smyth 1425, C & D Smyth 1417, John Patterson 1404, H Ballantyne & Sons 1401, W White & Son 1399, John Patterson 1370, J & S Albert & Son 1547, W White & Son 1330.   Drumaness Mills HPS Pilmore – G Morrison & Daughters 1445, G Morrison & Daughters 1443, G Morrison & Daughters 1442, M Flynn 1436, G Morrison & Daughters 1421, G Morrison & Daughters 1420, G Morrison & Daughters 1419, P Burns 1356, M Flynn 1328.   Annsborough Pilmore – James Cleland 1429, Pritchard Bros 1419, Barney Cowan 1415, D Croskery & Son 1406, James Cleland 1399, M Jennings 1383, J Cleland 1380, R J Keown 1378, D Croskery & Son 1363, L A Toner 1360.   Dundonald HPS Talbenny – S Brown & Sons 1272, B & E Foulis & Gill 1271, S Brown & Sons 1263, S Brown & Sons 1256, B & E Foulis & Gill 1256, S Brown & Sons 1230, S Brown & Sons 1223, J Young & Partners 1221, M Foulis 1215, S Brown & Sons 1213.   Dundonald HPS Pilmore – B & E Foulis & Gill 1441, S Brown & Sons 1438, J Young & Partners 1434, L McKinstry 1427, S Brown & Sons 1423, B & E Foulis & Gill 1423, L McKinstry 1421, S Brown & Sons 1420, S Brown & Sons 1419, J Young & Partners 1413.   Bangor RPC Talbenny 13/117 – D Hamilton & Son 1265, R Moore & Son 1256, R Moore & Son 1252, Phillips Bros 1229, Phillips Bros 1224, R Moore & Son 1224, R Moore & Son 1220, W White 1209, W White 1200, S & J Brown 1200.   Bangor RPC Pilmore 7/50 – R Moore & Son 1426, Burgess & Brennan 1419, R Moore & Son 1415, Lambert & Stewart 1407, R Moore & Son 1403, R Moore & Son 1402, Lambert & Stewart 1401, R Moore & Son 1397, Lambert & Stewart 1396, Burgess & Brennan 1381.   Ballynahinch Social Talbenny – H Wallace 1248, S & PLogan 1221, R Hunter 1218, R Hunter 1209, M Hunter & Sons 1204, M Hunter & Sons 1197, R Hunter 1183, J Gillespie & Sons 1179, M Hunter & Sons 1161, R Hunter 1145.   Ballynahinch Social Pilmore – S & P Logan 1411, R Hunter 1373, R Hunter 1362, S & P Logan 1348, S & P Logan 1305, S & P Logan 1272.   Crossgar Talbenny 10/226 – S & K Duke 1244, T Horner & Sons 1242, McCartan & Woodsides 1240, McCartan & Woodsides 1235, S & K Duke 1232, McCartan & Woodsides 1225, B Palmer & Son 1211, J & R McComb 1202, McCartan & Woodsides 1201, McCartan & Woodsides 1200.   Crossgar Pilmore – McGiverns & Adairs 1455, McCartan & Woodsides 1455, McGiverns & Adairs 1445, S & K Duke 1439, McGivern & Adairs 1438, McCartan & Woodsides 1426, McGiverns & Adairs 1424, McCartan & Woodsides 1421, S & K Duke 1416, J McGreevy 1413.   Hillfoot HPS Talbenny – H Flynn 1245, T Farlow 1240, D & T Brennan 1220, H Flynn 1216, D Flynn 1214, D Flynn 1214, S Wilkinson 1210, H Flynn 1210, D & T Brennan 1200, J Scates & Son 1180.   Killyleagh & District HPS Talbenny – B Murray 1240, B & D Grieves 1225, J & P Rice 1217.   Annalong Talbenny 14/101 – K Rooney & Son 1238, B Higgins 1220, B McConnell 1198, T Sloan 1195, K Rooney & Son 1187, B McConnell 1182, K Ronney & Son 1171, McLoughlin Bros 1170, McLoughlin Bros 1155, C McVeigh 1154.   Annalong Pilmore 9/60 – K Rooney & Son 1415, K Rooney & Son 1374, McLoughlin Bros 1361, K Rooney & Son 1355, McLoughlin Bros 1340, McLoughlin Bros 1297, D McConnell 1287, B Higgins 1256, B McConnell 1219, R McKillen 1183.   Dundrum HPS Talbenny 6/57 – A Murray & Son 1187, J Ringland & Son 1186, J Maguire & Partners 1182, J Ringland & Son 1174, J Ringland & Son 1171, B Chambers 1162, J Maguire & Partners 1152, B Chambers 1152, B Chambers 1142, A Murray & Son 1136.   Dundrum HPS Pilmore 6/30 – A McNamara & Partners 1339, J Maguire & Partners 1323, A Murray & Son 1317, J Ringland & Son 1308, J Maguire & Partners 1268, A Murray & Son 1262, A Murray & Son 1244, J Maguire & Partners 1242, G Foster & Lennon 1229.   Irish South Road Federation Sennen Cove & Rosscarbery   Greenhills & District Sennen Cove 23/150 – Liam Morris 1239, J Hughes 1138, Bob Traynor 1125, F Daly & Son 1106, B & M Harris 1075, P Carr 1053, Liam Morris 1029, P Carr 1015, P Carr 1004, V Brady 1001.   Bray Inv Sennen Cove 22/153 – Cowap & Buckley 1201, John McDermott & Son 1200, Cowap & Buckley 1184, John McDermott & Son 1107, P & D O’Toole 1094, Cowap & Buckley 1085, James & Amy Doyle 1077, Cowap & Buckley 1065, Cowap & Buckley 1065, Hubert Egan & Son 1040.   Greenhills & District Rosscarbery 18/208 – A Nulty 1464, M & M D Dunne 1458, A Nulty 1451, B & M Harris 1450, McGovern Bros 1438, B Brady 1437, B Brady 1436, B Brady 1432, B & M Harris 1431, A Nulty 1429.   Bray Inv Rosscarbery 13/151 – Joseph Cowap 1364, Joseph Cowap 1357, Joseph Cowap 1354, Joseph Cowap 1350, John McDermott & Son 1335, Joseph Cowap 1325, P & C McKay 1302, Willy Cox & Son 1290, Hackman & Cox 1290, James O’Toole & Son 1286.   East Coast Federation Talbenny & Pilmore Beach   Sallynoggin Talbenny – B McGrane & Daughter 1346, A Moore 1310, D Redmond 1264, A Lacey & Sons 1255, J Greene & Son 1243, D Redmond 1225, Kavanagh & Lawless 1217, J Greene & Sons 1215, J Greene & Sons 1209, A Lacey 1206.   Newtown/Kilpedder RPC Talbenny – Eric Kennedy & Son 1162, Paul Sheridan 857, Martin Daly 850, Martin Daly 837, John Healy 829, Sean Shannon 828, Sean Shannon 767, Cooley Bros 653.   Stillorgan RPC Talbenny 16/250 – J Gleeson 1135, P Davis & Family 1123, Byrne & Mooney 1069, Dempsey & Zuurmond 999, Byrne & Mooney 996, J O’Brine 981, F Roche 981, M Brohan 955, M Brohan 921, J Dowey 914.   Sallynoggin Pilmore Beach – S Cunningham & Son 1460, S Cunningham & Son 1459, S Cunningham & Son 1458, S Cunningham & Son1456, S Cunningham & Son 1454, I McDermott & Family 1453.   Newtown/Kilpedder RPC 7/86 – Eric Kennedy & Son 1449, Eric Kennedy & Son 1423, Eric Kennedy 1396, Martin Daly 1363, Martin Daly 1359, Gregory Large 1312, Gregory Large 1275, Richard Healy 1270, Jason Healy 1255, Sean Shannon 1243.   Stillorgan RPC Pilmore 16/193 – Byrne & Mooney 1415, Byrne & Mooney 1405, J Gleeson 1394, P Kennedy & Son 1383, Byrne & Mooney 1369, Dempsey & Zuurmond 1353, P Kennedy & Sons 1340, Dempsey & Zuurmond 1330, Byrne & Mooney 1267.  

PHOTO GALLERY

Michael Atcheson of the G & A Atcheson partnership top the Glengormley Club this week from Talbenny with their good racing Soontjen Cock.

  Winners of the NIPA Yealing Hens National Malachy Maguire and Son of Newry Malachy seen here holding 1st Section Pilmore Beach and son Mark holding “Blue Gem” winner of the Yearling National.

 14 y/old Robert Turkington (Springvale) holding his 1st Club, 1st Section C winner from Talbenny. This blue pied yearling cock was sent sitting 17 days on eggs and is mainly off Alan Darragh breeding .Robert races under the name off Turkington Brothers and this is his first season racing old birds.

Edmond & Norman McGimpsey of Newtownards topped the Yearling Cocks National from Rosscarbery Mid-Week.

  Sam McConnell topped the strong Charlemont Club from Talbenny on Saturday.

  Ulster Federation winner this week Gerard Boyle & Son Dee they timed their Yearling Blue Hen to top the Federation from Talbenny this being a youngster purchased from the P & J Boal partnership of Dromore.

Thomas & Ciaran Russell topped the Fortfield HPS from Talbenny on Saturday flying with the Ulster Federation.

K Glass had a super pigeon home from Talbenny at the weekend and tops both the Bushmills Inv HPS and the Windsor Social HPS.

  (Horner & Scott) The Horner & Scott Partnership pictured here topped the Bushmills Club from Fermoy at the weekend with their good Jan Loot Herman racer.

   

  Maurice Young Congratulated good friend Nelson Weir on some excellent performances recently Nelson top the Orchard Combine mid week in the Hens Yearling National event and topped the mighty NIPA From Talbenny Last Saturday.

 

NIPA Committee man Gerard Campbell of the G & A Campbell partnership has been racing extremely well over the last few weeks into Armagh.

  Danger, Danger, two prolific racer from the Bondhill HPS sharing their secrets Rocket Ron Williamson and Malcolm Robinson.

  Glenn Buckley snapped at the Loughgall Centre mid week, will be getting the birds ready for the partnerships favoured O/B Cross Channel National having won the event 3 times in the last four years.

Adie McCormick
Ireland’s Own Pigeon Auctions
Email celestiallofts@aol.com
Tel 028 92604778
 

 

B.I.F.S.

Report Stray Pigeons Here
strays@rpra.org