Derby Burton & District South Road Federation
Ancenis
Saturday 15th July was the final old bird race for the Derby Burton & District South Road Federation from Ancenis which was a federation special race with 317 pigeons being liberated at 07-35 in a light north east wind.
Having a excellent race once again after taking the first four federation positions the previous week was Mr & Mrs A Jackson of Woodhouse who were first & second fed on this occasion with their fed topper being the only pigeon doing 1400 ypm. Their second pigeon was doing 1381.3.In third position was Mr & Mrs Naylor of Poolsbrook doing 1376.3 followed by Carder & Denton of Woodhouse in fourth doing 1375.9.Fifth & seventh positions went to Kilburn member K.Foulke doing 1368.5 & 1365.6.In sixth position doing 1367.3 was Monty Buxton of Selston with P & M Lloyd of Selston in eighth doing 1362.7.In ninth position doing 1361.4 was D & A Cundy of Woodhouse with T.Wainwright of Ashby in tenth doing 1343.6 with Mr & Mrs A Jackson of Woodhouse doing 1341.3.Taking the next three positions was Selston members R.Hallsworth doing 1337.2,P & M Lloyd 1337.1 & K.Pryor 1335.1.In fifteenth,seventeenth,nineteenth & twentieth was Mr & Mrs A Jackson Woodhouse doing 1333.4,1332.0,1325.0 & 1320.1.Eighteenth position went to K.Cresswell of Kilburn.
North section
1st.Mr & Mrs A Jackson Woodhouse 1400.3.
2nd Mr & Mrs A Jackson Woodhouse 1381.3.
3rd Mr & Mrs Naylor Poolsbrook 1376.3.
4th Carder & Denton Woodhouse 1375.9.
5th D & A Cundy Woodhouse 1361.4.
6th Mr & Mrs A Jackson Woodhouse 1341.3.
7th Mr & Mrs A Jackson Woodhouse 1333.4.
8th Mr & Mrs A Jackson Woodhouse 1332.0.
9th Mr & Mrs A Jackson Woodhouse 1325.0.
10th Mr & Mrs A Jackson Woodhouse 1320.1.
South Section
1st K.Foulke Kilburn 1368.5.
2nd M.Buxton Selston 1367.3.
3rd K.Foulke Kilburn 1365.6.
4th P & M Lloyd Selston 1362.7.
5th T.Wainwright Ashby 1343.6.
6th R.Hallsworth Selston 1337.2.
7th P & M Lloyd Selston 1337.1.
8th K.Pryor Selston 1335.1.
9th K.Foulke Kilburn 1333.2.
10th K.Cresswell Kilburn 1327.3.
Club News
Woodhouse.
1st Mr & Mrs A Jackson 1400.3.
2nd Mr & Mrs A Jackson 1381.3.
3rd Carder & Denton 1375.9.
4th D & A Cundy 1361.4.
Poolsbrook.
1st Mr & Mrs Naylor 1376.3.
2nd M & L Herbert 1318.8.
3rd Jepson & Bennett 1276.6.
4th Jepson & Bennett 1259.
Kilburn
1st K.Foulke 1368.5.
2nd K.Foulke 1365.6.
3rd K.Foulke 1333.2.
4th K.Cresswell 1327.3.
Selston.
1st M.Buxton 1367.3.
2nd P & M Lloyd 1362.7.
3rd R.Hallsworth 1337.2.
4th P & M Lloyd 1337.1.
Monty Buxton Selston winner.
Ashby.
1st T.Wainwright 1343.6.
2nd T.Wainwright 1279.6.
Tommy Wainwright Ashby winner.
Darnell.
1st E Pickering & Son 1316.6.
Three Ponds.
1st T.Findern 1312.5.
South Normanton.
1st F & M Groom 1303.7.
2nd D.Roberts 1210.9.
3rd R.Coope 1205.4.
Derby Premier.
1st L.D.S.Johnson 1284.
2nd L.D.S.Johnson 1197.
3rd J.Coote 1097.
4th L.D.S.Johnson 1081.
T.3.