Established 1979 Company Number: 11693988 VAT Registration Number: 284 0522 13 +44 (0)1606 836036 +44 (0)7871 701585 elimarpigeons@gmail.com

Lanarkshire Fed Alnwick 08-05-18

Lanarkshire Federation - Alnwick race 28/4/18

This week takes us to Alnwick a market town (a traditional county town) in north Northumberland, North East England.The town is on the south bank of the River Aln, 32 miles (51 km) south of Berwick-upon-Tweed and the Scottish border, 5 miles (8 km) inland from the North Sea at Alnmouth .

The birds were away at 08 50 hrs in a light North wind turning east north east on route back into Central Scotland.The distance was around 94 miles and again the 5,350 convoy plus 18 crates from Fauldhouse club made light work of the distance.Winners recording high 1400ypm.
Most reported good returns,long may it continue!
Well done to our race controllers and convoy team.

This weeks 1st Open Federation is Gordon Orr of Eaglesham which is situated on the south west of the federation.Gordon is always at the top ,a loft i have covered with a individual loft report because of his top results.Winners details, blue cocks last race was Buckingham in which he scored well. This is his fourth federation ticket and two with the SNFC. He went straight from the loft to Anwick, first race this year

Gordon Orr with his 1st Open federation winner


My pied hen which was 3rd Fed, topped the Fed last Year. Well done Gordon!

Around the clubs

East Kilbride

1st G Orr 1493
2nd G Orr 1456
3rd G Orr 1450
4th G Orr 1406
5th G Orr 1403

Airdrie

1st B Peden 1370
2nd GWP Macaloney 1369
3rd B Peden 1368
4th GWP Macaloney 1366
5th B Peden 1360

Lanark & Dist

1st Mr & Mrs Megahy 1245
2nd Mr & Mrs Megahy 1244
3rd Mr & Mrs Megahy 1243
4th Mr & Mrs Megahy 1211
5th Mr & Mrs Megahy 1180

Low Waters

1st G Lightbody
2nd A McVey
3rd G Lightbody
4th G Lightbody
5th A McVey

Cambusnethan & Morningside

1st Wilson & Cairns 1449
2nd I Fairley1418
3rd J K Miller 1415
4th T MGinn1405
5th Eadie & Kelly 1398

Robert Cairns(L)(Wilson & Cairns) wins Cambusnethan & Morningside and the section

 

Larkhall & Dist

1st W Ramage 1332
2nd W Ramage 1328
3rd W Ramage 1317
4th J Cosegrove & Son 1265
5th A Lockhart 1244

     

Wullie Ramage wins Larkhall                                                                      Wullie Ramages winning loft

Coatbridge SC

1st R Valentini 1368
2nd R Valentini 1333
3rd Sharp Cumming Durning 1328
4th Sharp Cumming Durning 1318
5th R Valentini 1310

Ralph Valentini wins Coatbridge SC

 

Carluke

1st S McArdle 1320
2nd S McArdle 1271
3rd C & E McMillan 1267
4th A Blyth 1257
5th A Blyth 1257

Cambuslang

1st E Robin jnr 1414
2nd B Allison 1337
3rd J Murphy 1329
4th B Gordon 1328
5th E Robin jnr 1325

   

Eddie Robin wins Cambuslang                       Eddie Robins winning loft

 

Burnbank

1st J McGuire 1453
2nd J Green'son 1430
3rd J Green'son 1429
4th W Boswell 1417
5th W Boswell 1417
6th W Boswell 1415

Dalzell

1st J Boyle 1440
2nd D Penman 1422.
3rd D Penman 1414
4th W McDonald 1414
5th J King 1402

Joe Boyle wins Dalzell

 

Newmains

1st J & K Miller 1415
2nd J Menzies 1405
3rd T McGinn 1405
4th Eadie & Kelly 1398.
5th A & J Cook 1383

Kevin & Jackie Millar win Newmains

Uddingston

1st.J Cameron 1443
2nd .J Cullen 1433
3rd.W Graham 1408
4th.J Cameron 1407
5th.McCormick & Hughes 1406

   

George Lightbody wins Low Waters                                  George Lightbodys winning loft

 

Blantyre

1st E Barrett
2nd Tallis & McDonagh
3rd B Ward
4th Tallis & McDonagh
5th Tallis & McDonagh

Clarkston

1st J Murphy 1367
2nd J Short 1354
3rd D Mitchell & Son 1330
4th H Currie 1310
5th Muir Bros 1292

   

John Murphy wins Clarkston                 John Murphys winning loft


Greenfield

1st G Baird
2nd Tallis & McDonagh
3rd K Buchanan
4th J Hannah
5th G Baird

George Baird wins Greenfield 

 

Coalburn

1st. Donague Brothers 1388
2nd . F Hillman 1386
3rd . D Mathieson &Son 1375
4th . D Morrison&Son 1337
5th . D Morrison&Son 1315

New Stevenson

1st. J J k Gillon 1332
2nd. J J k Gillon 1318
3rd. P Kerr. 1315
4th. J J k Gillon. 1311
5th. J J k Gillon. 1304

Josey Gillon wins New Stevenson

 

Lanarkshire Social Circle
29 lofts sent 900

1st G Baird 1459
2nd J Cameron 1443
3rd J Cullen 1433
4th E Robin jnr 1414
5th G Baird 1408

Lanarkshire Racing Pigeon Federation

SECTION RACE DATE BIRDS
WEST ALNWICK 28TH APRIL 2018 79 SENT 2220
POSITION NAME CLUB RING NUMBER VELOCITY

1 G ORR EAST KILBRIDE SU15L5075 BLUE COCK 1493.12
2 G BAIRD GREENFIELD SU16L12417 CHQ COCK 1459.35
3 G ORR EAST KILBRIDE SU15L5069 CHW/F HEN 1456.58
4 J McGUIRE BURNBANK SU16 8435 BLPD COCK 1453.49
5 G ORR EAST KILBRIDE SU17L3047 BLPD COCK 1450.44
6 TALLIS & McDONAGH GREENFIELD GB17A21738 CHPD HEN 1434.97
7 K BUCHANAN GREENFIELD SU17L4182 CHQ HEN 1432.35
8 J GREEN & SON BURNBANK SU14L2693 CHQ COCK 1430.57
9 J GREEN & SON BURNBANK SU16L541 BLUE COCK 1429.17
10 J HANNAH GREENFIELD SU17L4306 BLUE COCK 1427.47
11 G LIGHTBODY LOW WATERS SU17L16174 CHQ HEN 1423.81
12 W BOSWELL BURNBANK SU17L12169 CHQ COCK 1417.71
13 W BOSWELL BURNBANK SU17 8667 BLUE COCK 1417.51
14 W BOSWELL BURNBANK SU17L12140 CHQ HEN 1415.94
15 E ROBIN JNR CAMBUSLANG SU17L11360 CHQ COCK 1414.95

SECTION RACE DATE BIRDS
EAST ALNWICK 28TH APRIL 2018 62 SENT 1246
POSITION NAME CLUB RING NUMBER VELOCITY

1 WILSON & CAIRNS CAM/MORN SU16L9877 1449.62
2 I FAIRLEY CAM/MORN SU16L9820 1418.13
3 J & K MILLER NEWMAINS SU16L970 RED COCK 1415.40
4 J MENZIES NEWMAINS SU17L1279 RED COCK 1405.97
5 T McGINN NEWMAINS SU17L1091 BLUE HEN 1405.21
6 EADIE & KELLY NEWMAINS SU17 891 BLUE COCK 1398.64
7 A & J COOK NEWMAINS SU17L9120 CHQ HEN 1383.62
8 T RICHARDSON NEWMAINS SU15L3048 CHQ COCK 1350.62
9 J MENZIES NEWMAINS SU17L772 BLPD HEN 1333.68
10 W SMART NEWMAINS SU17L409 GRIZ COCK 1332.67
11 J J K GILLON NEW STEVENSTON NEHU17WAN1667 BL HEN 1332.32
12 J & K MILLER NEWMAINS SU17L317 CHQ COCK 1329.16
13 J & J MILLER NEWMAINS SU16L9998 CHQ HEN 1328.97
14 T McSORLEY CAM/MORN SU16L10061 1320.83
15 S McCARDLE CARLUKE SU17AV4392 DKCH COCK 1320.43

SECTION RACE DATE BIRDS
CENTRE ALNWICK 28TH APRIL 2018 92 SENT 1967
POSITION

1 J CAMERON UDDINGSTON SU16L3381 CHQ HEN 1443.28
2 J BOYLE DALZELL SU16L10952 BLUE HEN 1440.88
3 J CULLEN UDDINGSTON NEHU17BOR1765 CHQ C 1433.90
4 D PENMAN DALZELL SU16L11733 CHPD COCK 1422.94
5 D PENMAN DALZELL SU16L5752 CHQ COCK 1414.82
6 W McDONALD DALZELL SU16L10821 DARK COCK 1414.48
7 W GRAHAM UDDINGSTON SU17 6912 BLUE COCK 1408.20
8 J CAMERON UDDINGSTON SU16L3300 BLUE HEN 1407.29
9 McCORMICK & HUGHES UDDINGSTON SU15L4167 BLUE HEN 1406.61
10 J CULLEN UDDINGSTON SU17L2111 CHPD HEN 1404.87
11 J CULLEN UDDINGSTON SU17L2113 BLUE HEN 1404.67
12 J CULLEN UDDINGSTON NEHU17BOR1698 BLUE H 1403.52
13 J CAMERON UDDINGSTON SU17L2313 RED HEN 1400.00
14 J KING DALZELL SU16L11216 BLUE COCK 1399.20
15 J CAMERON UDDINGSTON SU15L4403 BLUE COCK 1398.97
Any objections in writing to J Cameron (secretary) within 7 days

Average Board

C1250 J CAMERON UDDINGSTON & DIS 1376.997 5 29 17.000 257 1102 C1264 McCORMICK & HU UDDINGSTON & DIS 1364.113 5 32 51.000 257 1725 C1527 G.W.P.MACALONEY AIRDRIE & DIST 1356.803 5 29 21.000 253 1583 W1436 TALLIS & MC DONO BLANTYRE 1353.996 5 38 36.000 260 863 C1253 J CULLEN UDDINGSTON & DIS 1352.383 5 35 14.000 257 1044 W1301 J McGUIRE BURNBANK 1349.775 5 37 4.000 258 884 W1369 G BAIRD GREENFIELD 1348.099 5 44 38.000 263 1720 W1311 A NELSON BURNBANK 1344.130 5 37 18.000 257 1055 W1368 M KRIVOKAPIC GREENFIELD 1340.687 5 42 58.000 261 451 C1208 W MC DONALD DALZELL 1338.956 5 39 9.000 258 27 E1115 EADIE & KELLY NEWMAINS 1338.321 5 14 1.000 238 1375 C1273 J WOOD UDDINGSTON & DIS 1333.537 5 42 15.000 259 563 W1461 G ORR EAST KILBRIDE 1331.938 6 13 1.000 282 515

Please send photos of your winners,i cant include if i dont have them.

Tom Corrie jnr
Lanarkshire Press Officer