Established 1979 Company Number: 11693988 VAT Registration Number: 284 0522 13 +44 (0)1606 836036 +44 (0)7871 701585 elimarpigeons@gmail.com

Lanarakshire Fed Berwick 14-04-18

Lanarkshire Federation -Berwick race 14/4/18

After the horrific weather in March/April in Scotland.Fanciers  struggled to get their pigeons out the loft for exercise,but some braved the conditions and sent some of their pigeons for the first race.We started on the east coast of England ,Berwick upon Tweed which is around 78 miles back into central Scotland.

 

Berwick is a town in the county of Northumberland. It is the northernmost town in England, at the mouth of the River Tweed on the east coast, 2 ¹/2 miles south of the Scottish border.Berwick-upon-Tweed's position on the north bank of the River Tweed, long held to be the nominal border between the two countries, led to the town changing hands no fewer than 14 times in the two centuries up to 1482.


The 2,127 with four crates of Fauldhouse club( who are convoying with us this year,all the best )

We were away at 10.15am in a light south wind,the birds cleared well.

Back at the home end the winning birds arrived around the 1 hr 45 minutes and into the 1300 velocity for the fed topper.

Like most first races the birds were well strung out, but most reported the odd one or two to come.

 

This weeks fed topper with a cool 1st & 2nd is our hard working Secretary Jim Cameron,Jim deserves his success as he works hard for the members and has a cracking team of pigeons.

J Cameron(R) wins 1st & 2nd Open Berwick 

 

Around the clubs

 

Uddingston & Dist

 

1st J Cameron 1307

2nd J Cameron 1306

3rd McCormack & Hughes 1299

4th K Docherty 1277

5th J Cameron 1269

 

Dalzel FC

1st S Brown 1255

2nd W McDonald 1250

3rd O J McFadden 1235

4th J Latimer 1214

5th J Latimer 1208

Sam Brown was a good winner in Dalzel FC

 

Cambusnethan/Morningside

 

1st Eadie & Kelly 1263

2nd T Richardson 1248

3rd T McGinn1237

4th T McGinn 1236

5th W Smart 1229

 

East Kilbride

 

1st R Jukes snr 1235

2nd G Orr  1193

3rd A Anderson 1158

4th J Meikle1071

5th W Morrison 1063

 

Greenfield

 

1st Tallis & McDonagh 1278

2nd M Krivokapic 1261

3rd K Buchanan 1250

4th D Allison 1240

5th D Allison 1238

Tommy McDonagh wins 1st club Greenfield 1st West section

 

Coalburn

 

1st  D & A Murray 974

2nd D Mathieson & Son 956

3rd D Mathieson & Son 955

4th D Mathieson & Son 939

5th D Mathieson & Son 938

David Murray wins Coalburn

 

Lanark & Dist

 

1st Mr & Mrs Megahy 1023

2nd Mr & Mrs Megahy 918

3rd T Greenfield 861

4th J Frood & Son 714

5th J Frood & Son 714

 

Cambuslang

 

1st T Houston 1235

2nd W Gordon 1207

3rd A Allison 1143

4th E Robin jnr 1115

5th E Robin jnr 1115

 

Larkhall & Dist

 

1st R Smith 1184

2nd J Newbiggin 858

3rd J Cosgrove & Son 857

4th R Smith 840

5th J Cosgrove & Son 838

Robert Smith wins Larkhall & Dist

 

New stevenson

 

1st J J K Gillon 1218

2nd J J K Gillon 1117

3rd J J K Gillon 1167

4th M Gillon 1156

5th J J K Gillon 1132

Kelly Gillon has a great start winning New Stevenson and 7th Section

 

Airdrie Dist

 

1st J Murphy 1288

2nd GWP Macaloney 1286

3rd D Hendrie 1257

4th GWP Macaloney 1257

5th GWP Macaloney 1252

 

Blantyre

 

1st B Ward 1228

2nd Tallis & McDonagh 1220

3rd Tallis & McDonagh 1191

4th Tallis & McDonagh 1184

5th Tallis & McDonagh 1183

Brian Ward (R) wins Blantyre

 

Newmains

 

1st Eadie & Kelly 1263

2nd T Richardson 1248

3rd T McGinn 1237

4th T McGinn 1236

5th W Smart 1229

Andy Eadie has a great start winning Newmains & Cambusnethan/Morningside clubs and tops his section

 

Burnbank

 

1st A Nelson

2nd S Callaghan 1267

3rd J Green & Son

4th P White 1257

5th W Boswell 1243

Alan Nelson wins Burnbank

 

Clarkston & Dist

 

1st J Murphy 1203

2nd J Murphy 1187

3rd J Short 1108

4th M Hilley 1051

5th J Short 986

John Murphy wins 1st & 2nd in Clarkston

 

Carluke

 

1st A Wilkie 1197

2nd C & E McMillan 1170

3rd A Wilkie 1088

4th A Wilkie 1053

5th C & E McMillan 1018

Alec Wilkie wins Carluke

 

Coatbridge SC

1st J Forsyth 1247

2nd ,3rd ,4th ,5th Pollock & Cairney 1245,1240,1239,1232

Jim (Nip) Forsyth has a good 1st, 2nd in Coatbridge SC

 

Low Waters

 

1st J Bosewell 1134

2nd ,3rd,4th,5th G Lightbody ,1092,1054,1053,1044

 

Chryston

 

1st R Dingwall  830

2nd G Shaw  764

 

 

Lanarkshire Racing Pigeon Federation

 

 

 

SECTION

RACE

DATE

BIRDS

CENTRE

BERWICK

14TH APRIL 2018

63 SENT 899

POSITION

NAME

CLUB

RING NUMBER

VELOCITY

1

J CAMERON

UDDINGSTON

SU16L3381 CHQ HEN

1307.01

2

J CAMERON

UDDINGSTON

SU16L11845 BLUE HEN

1306.81

3

McCORMICK & HUGHES

UDDINGSTON

SU16L2774 CHQ COCK

1299.82

4

J MURPHY

AIRDRIE

SU16L14003 BLUE COCK

1288.91

5

GWP MACALONEY

AIRDRIE

SU17 1945 CHQ HEN

1286.10

6

K DOCHERTY

UDDINGSTON

GB16D18360 BLUE COCK

1277.16

7

J CAMERON

UDDINGSTON

SU16L3586 DKCH HEN

1269.39

8

J CAMERON

UDDINGSTON

SU16L3300 BLUE HEN

1268.44

9

W GRAHAM

UDDINGSTON

SU17L1921 CHQ HEN

1266.95

10

J FORSYTH

COATBRIDGE

SU17L8239 BLUE COCK

1260.21

11

D HENDRIE

AIRDRIE

SU17M4146 CHQ COCK

1257.20

12

S BROWN

DALZELL

SU17L10012 BLUE HEN

1255.77

13

GWP MACALONEY

AIRDRIE

SU17 1963 CHQ COCK

1253.48

14

GWP MACALONEY

AIRDRIE

SU17 1934 CHQ HEN

1252.35

15

W McDONALD

DALZELL

SU16 5634 MLY HEN

1250.35

 

SECTION

RACE

DATE

BIRDS

WEST

BERWICK

14TH APRIL 2018

51 SENT 809

POSITION

NAME

CLUB

RING NUMBER

VELOCITY

1

TALLIS & McDONAGH

GREENFIELD

SU16L14840 BLUE HEN

1279.23

2

A NELSON

BURNBANK

SU17 3165 CHQ HEN

1273.99

3

S CALLAGHAN

BURNBANK

SU17L12353 CHQ COCK

1267.81

4

J GREEN & SON

BURNBANK

SU13L3589 BLPD HEN

1263.17

5

M KRIVOKAPIC

GREENFIELD

SU15L6692 BLUE COCK

1261.12

6

P WHITE

BURNBANK

SU13L1063 BLUE HEN

1257.96

7

K BUCHANAN

GREENFIELD

SU17L4268 CHQ HEN

1250.10

8

W BOSWELL

BURNBANK

SU17L12190 MLY COCK

1243.02

9

D ALLISON

GREENFIELD

SU17 7326 BLUE COCK

1240.53

10

J McGUIRE

BURNBANK

SU15 6213 BLUE COCK

1240.22

11

D ALLISON

GREENFIELD

SU17L4488 BLPD COCK

1238.18

12

R JUKES SNR

EAST KILBRIDE

SU17 1774 CHQ HEN

1235.60

13

T HOUSTON

CAMBUSLANG

SU16L12086 CHPD HEN

1235.10

14

J McGUIRE

BURNBANK

SU17 5927 CHPD HEN

1228.96

15

B WARD

BLANTYRE

SU15L16630 BLUE COCK

1228.85

 

SECTION

RACE

DATE

BIRDS

EAST

BERWICK

14TH APRIL 2018

26 SENT 418

POSITION

1

EADIE & KELLY

NEWMAINS

SU17 7870 BLUE COCK

1263.14

2

T RICHARDSON

NEWMAINS

SU17L550 BLW/F COCK

1248.91

3

T McGINN

NEWMAINS

SU17L1097 BLUE COCK

1237.10

4

T McGINN

NEWMAINS

SU17 9878 BLACK COCK

1236.33

5

W SMART

NEWMAINS

SU16L1151 BLUE COCK

1229.71

6

J WHITEFORD & FAMILY

NEWMAINS

SU16L1208 CHQ COCK

1223.92

7

J J K GILLON

NEW STEVENSTON

GB16X14802 BLPD COCK

1218.43

8

J MENZIES

NEWMAINS

SU16L2097 BLPD COCK

1212.44

9

J & K MILLER

NEWMAINS

SU16L9998 CHQ HEN

1211.79

10

A WILKIE

CARLUKE

SU16L15952 CHPD COCK

1197.58

11

A & J COOK

NEWMAINS

SU17L9104 CHQ COCK

1185.80

12

T McGINN

NEWMAINS

SU17L1091 BLUE HEN

1180.80

13

A & J COOK

NEWMAINS

SU16L9921 BLPD HEN

1180.77

14

T RICHARDSON

NEWMAINS

SU15L3048 CHQ COCK

1179.39

15

A & J COOK

NEWMAINS

SU16L9923 DKCH HEN

1177.32

Any objections in writing to J Cameron (secretary) within 7 days

 

Sorry for any winners that haven't a photo but anyone wishing any photos added please send to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Tom Corrie jnr

Lanarkshire Press Officer